Kineska tradicionalna medicina

osnovni principi i značenje



Autor: dr Aleksandar Marković   tradicionalna-kineska-medicina-osnovni-principi-i-značenje
Tradicionalna kineska medicina je razvijeni medicinski sistem koji se bazira na filozofskom konceptu da je čovek primarno energetsko biće. Održavanje materije tela tj. postojanje organa, ali i njihovo funkcionisanje omogućava upravo vitalna energija to jest ki. Ona nastaje udruženim radom pluća, slezine i želuca od vazduha, hrane i vode, i jednog dela tzv. esencijalne energije koju nasleđujemo od roditelja.

Vitalna energija neprekidno teče kroz telo po putanjama koje se zovu kanali odnosno meridijani. Oni polaze od unutrašnjih organa i idu ka površinskom sloju tela. Svaki organ ili organska funkcija ima svoj meridijan. Obeležavaju se rimskim brojevima i ukupno ih ima XIV.

Kao što tok reke nije svuda podjednak, tako je i ova energetska reka po svojoj snazi i osobinama različita. Mesta na kanalima gde je energija čista i snažna jesu akupunkturne tačke. Njih ima 365 na telu i raspoređene su od glave do stopala. Predstavljaju zone kože preko kojih možemo uticati na rad organa pa tako i na očuvanje zdravlja ili sprečavanje i lečenje bolesti.

Ravnoteža kao osnova svega

Ponikla na osnovama taoističke filozofije, kineska medicina ljudsko telo vidi kao mali univerzum sa nizom međusobno povezanih sistema koji, kada su u ravnoteži (harmoniji), održavaju zdravo funkcionisanje ljudskog organizma. Bolesti nastaju usled neravnoteže jina i janga u organizmu, dve energije koje se stalno menjaju pretapajući se jedna u drugu, čineći celinu zvanu tao.

Kulturna tradicija drevne Kine i drevne kineske medicine govori o pet elemenata (drvo, vatra, zemlja, metal i voda), i principima:

Poštuj silu prirode, poštuj isceliteljske moći prirode. Svaki čovek u svom telu poseduje samoisceliteljske moći. Uloga lekara je da razotkrije i pojača, aktivira te prirodne moći samoisceljenja korišćenjem netoksične, prirodne jedinstvene metode terapije.

Čoveka gledati kao celinu. Svakog pacijenta posmatraj kao celinu – sistem, otkrivajući jedinstvo tela, uma i duha. Ukoliko je celina u neravnoteži, onda je i telo bolesno, ili um ili duh. Ukoliko se deluje na uspostavljanje ravnoteže onda je to proces ozdravljenja i aktiviranja životne energije.

Otkriti i lečiti uzrok, a ne posledicu. Otkrivanjem uzroka, njegovog eliminisanja, nestaje i posledica. Simptome ne lečiti, lečiti koren uzroka.

Lekar je učitelj. On obučava, savetuje, razgovara, posmatra, analizira, deluje na pacijenta, prenosi mu svoja znanja, iskustva, pronalazi odgovore zajedno sa pacijentom. Obaveza lekara je da nauči pacijenta obrascima zdravog života primenjujući univerzalne principe življenja.

Preventiva – najbolje lečenje. 

Otvaranjem Kine prema svetu i zahvaljujući fenomenu globalizacije koji su omogućili povećanje protoka informacija i stepena međuzavisnosti ljudi, njihovih znanja i delovanja, tradicionalna kineska medicina sve više ulazi u zvanične medicinske tokove.





Istorija reikija


istorija-reikija
Informacije, koje potvrđuju postojanje veštine korišćenja Univerzalne životne energije, datiraju od pre 2500 godina.

Reiki se pominje u Sanskritskim sutrama, u spisima monaha s Tibeta, iz Indije, Kine i u radovima istaknutih duhovnih učitelja širom sveta. Među zemljama koje su koristile Reiki nalaze se Indija, Tibet, Kina, Egipat, zemlje Južne Amerike, Grčka, Rim.

Znanja o veštini primanja Životne energije bila su izgubljena jedan duži vremenski period. Do toga je došlo iz više razloga, ali jedan od njih jeste taj što znanja o Reikiju nisu bila dostupna širokim masama. Veština je na neki način bila privilegovana, čuvala se u mističkim školama i manastirima starih kultura. Ovladavanje tom veštinom uglavnom je bilo rezervisano samo za odabrane, po pravilu za duhovne vođe, istaknute sveštenike i monahe.
Mikao Usuji

Početkom XX veka, Japanac dr Mikao Usui, čovek izuzetnih duhovnih vrednosti i intelektualnih sposobnosti proveo je skoro 10 godina u istraživanjima i putovanjima širom sveta kako bi došao do svih mogućih izvora koji su upućivali na čovekovo ovladavanje tom "čudesnom" veštinom i sastavio jednostavnu tehniku prenošenja i primene veštine kanalisanja Univerzalne životne energije koju je nazvao Reiki.

Mikao Usui je Reiki inicijaciju (otvaranje enrgetskog kanala) doživeo pre svega sam, nakon 21 dana provedenog na planini Kurajama (Japan), u samoći i meditaciji, bez hrane, živeći isključivo na vodi. Za Mikao Usuia Reiki je prvenstveno predstavljala veštinu za duhovni razvoj i, kao prirodan i neminovan rezultat toga, ozdravljenje na svim nivoima.

Godine 1921, Mikao Usui je zajedno s jednim od svojih posebno nadarenih učenika, dr Ćadžiro Hajašijem (Chujiro Hayashi), penzionisanim vojnim lekarom, počeo uspešno da praktikuje Reiki metodu uporedo s metodama savremene medicine u privatnoj klinici, takođe edukujući zainteresovane. Tokom svog života dr Mikao Usui je Reikiju obučio 2000 ljudi.

Dr Mikao Usui i njegovi učenici prikazali su visoke primere saosećanja i požrtvovanja tokom zemljotresa u Japanu 1922. godine. Putovali su iz grada u grad, radili su danonoćno, spašavajući ljude. Heroizam Reiki praktičara bio je obeležen od strane japanske vlade.

Jedna od pacijentkinja klinike dr Mikao Usija i Ćadžiro Hajašija bila je 31-godišnja Amerikanka japanskog porekla, Havaji Takata, koja je u kliniku stigla veoma bolesna, da bi je nakon nepunih 6 meseci napustila u potpunosti izlečena. Fascinirana Reikijem, Havaji Takata se obučava toj veštini kod Ćadžira Hajašija i postaje prva u svetu žena – Reiki praktičar.
Havaji Takata

Havaji Takata (Hawayo Takata) godine 1938. od Ćadžira Hajašija prima sva njegova znanja i dobija stepen Reiki Mastera, a kasnije i titulu Grand Mastera.

Havaji Takata je proširila znanja o Reiki veštini širom Amerike i kasnije širom sveta, mnogo putujući, održavajući seminare i predavanja. Havaji Takata je iza sebe ostavila 22 Reiki Mastera-učitelja u Americi i Kanadi.

Godine 1980. Havaji Takata je prenela sva svoja znanja i titulu Grand Mastera svojoj unuci Filis Lei Furumoto, koja je nastavila da širi znanja o Reikiju širom Zapadnog sveta.

Najpoznatije svetske Reiki organizacije koje propagiraju široku edukaciju nalaze se u Nemačkoj i Americi.

Krajem 1980-ih godina, Filis Lei Furumoto je kao Grand Master, zvanično dala svim učiteljima Reikija pravo na posvećivanje u stepen Mastera-učitelja, što je ubrzalo proces širenja Reiki metode u svetu.

Danas u svim zemljama, kao i kod nas u Srbiji, postoji mnogo, i svakim danom se pojavljuje sve više Mastera-učitelja, koji ne pripadaju nijednoj organizaciji. To su takozvani slobodni Reiki Masteri-učitelji. Oni podjednako kvalitetno i uspešno vrše obučavanje.

Tokom godina, Reiki tretmani su se razvijali, pojavile su se razne škole, novi pravci i novi stilovi, ali svi oni se zasnivaju na istom principu, a to je kanalisanje Životne energije.

Takođe, pojavile su se i različite nove verzije istorije razvoja Reikija, čak po nekima od njih postoji „pravi“ Reiki, koji nikada nije napustio Japan. Međutim, Reiki metoda deluje i daje pozitivne rezultate kod svakog praktičara, bez izuzetka, u Americi, Rusiji, Srbiji, Nemačkoj, na Tibetu, u Austriji, Francuskoj, Australiji i svim drugim zemljama.Mikao Usuji

Ne postoji dobra ili loša Reiki metoda, „prava“ ili „pogrešna“, Reiki je jedan i pripada svima. Obuke se razlikuju prema iskustvu i praksi linije učitelja, ličnom iskustvu i količini stečenog znanja Mastera-učitelja, njegovoj perspektivi viđenja Reikija, kao i količini praktičnog znanja, koje učitelj pruža. Za Reiki je potpuno normalno da se razlikuje od škole do škole, od učitelja do učitelja, od praktičara do praktičara – odsustvo forme, neprestani razvoj i transformacija i jesu osnov Reikija.

Za svakoga, ko dođe u dodir sa Životnom energijom i oseti na sebi njen isceljujući prirodan uticaj, postaju nevažne razlike u istorijskim verzijama i razlike u školama i stilovima, važno ostaje samo jedno, a to je realno unapređenje zdravlja na svim nivoima. 



Reiki


reiki
Reiki je tehnika koja se koristi za smanjenje stresa, relaksaciju ali i lečenje uopšte. Reiki je tehnika nekonvencionalnog lečenja energijom.

Šta je Reiki?

Pojam Reiki znači kosmička energija, nebeska. To je ona životna energija koja nas održava  vitalnim na planeti. Život je naprosto neprestana razmena energije. Svaki sistem neprestano razmenjuje energiju sa svojom okolinom.
Naziv Reiki na japanskom jeziku upućuje na univerzalnu  životnu energiju koja se danas upotrebljava u različitim značenjima. Reiki je ime za univerzalnu životnu energiju koja teče oko nas i u nama. Reiki označava sposobnost kanalisanja univerzalne životne energije, a Reikijem takođe nazivamo i oblik i metodu prenošenja i primene ove sposobnosti. Sposobnost aktiviranja univerzalne životne energije pobuđuje učitelj Reikija takozvanom inicijacijom.

Kako se primenjuje?

O načinu primene energije učenici se najčešće obučavaju na seminarima. Reiki budi i jača sve ono što već postoji kao osnova. Reiki nam otvara vrata ka našim nadarenostima. Tako nekoga može učiniti isceliteljem, a nekog drugog odvesti na put meditacije, otvara nove stvaralačke horizonte onima koji kreativno rade.

Proces se pokeće aktiviranjem simbola i polaganjem ruku uz uverenje da životna energija teče kroz ljude. Ako neko ima nisku životnu energiju, reiki mu miže pomoći da ta osoba podložna bolestima i stresu to promeni, a ako se radi o visokoj energiji, osoba se oseća zdravije i sretnije. Reiki nam naprosto omogućava da kroz sebe sprovodimo više životne energije. Više energije automatski znači više zdravlja, više uspeha, više zadovoljstva, više ljubavi, više sreće. Sve ovo se stiče praksom kroz reiki.

Reiki znači ravnotežu. On deluje na svim nivoima: fizičkom, emocionalnom, mentalnom i duhovnom. Reiki daje energiju i leči telo. Studije kažu da ubrzava lečenje rana, snižava krvni pritisak, smanjuje stres i umanjuje ili uklanja bol.

Za prenošenje (inicijaciju) Reikija primalac ne mora ništa da učini, jedino treba biti iznutra otvoren i mirno sedeti. Prenošenje, usklađivanje, inicijacija, bez obzira na to kako se ovaj postupak nazivao u različitim Reiki krugovima, događa se jednostavno dok učitelj Reikija izvodi određeni proces.

Kada je inicijacija jednom izvršena ostaje sposobnost kanalisanja Reikija za ceo život.

Kako deluje na čoveka?

Svaki čovek dobija inicijacijom sledeća svojstva i sposobnosti:
1.    Postaje kanal za Reiki. Polaganjem ruku može preko sebe slati Reiki primaocu u svako doba, ili Reiki davati sam sebi.
2.    Povećava mu se osetljivost za suptilnije energije. Posebno u rukama vremenom opaža nove osećaje.
3.    Kroz Reiki kanal kanališe se samo univerzalna životna energija. Na primaoca ne prelazi lična energija davaoca (reikiste) niti se osobi iniciranoj u Reiki uzima lična energija.
4.    Zaštićen je od uticaja disharmoničnih energija primaoca. Ovo svojstvo iniciranih u Reiki onemogućuje da se disharmonične strukture primaoca Reikijem prenesu na njih.

Nakon što je osoba stekla znatnije iskustvo u radu sa prvim nivoom, može se odlučiti da pristupi obuci za rad sa drugim.

Reiki drugi  nivo - uče se Reiki simboli, koji uvećavaju isceliteljske energije, kao i slanje isceliteljske energije na daljinu. Drugi nivo omogućava usmeravanje energije bez fizičkog kontakta, na bilo koju udaljenost, ne samo u svrhu isceljivanja tela, već i radi uklanjanja psihičkih problema, harmonizacije međuljudskih odnosa i situacija, postizanja određenih ciljeva i pozitivnih ishoda, kako materijalnih tako i drugih. Dobijaju se i metode za energetsko čišćenje prostora i predmeta i energetsku zaštitu, kako ličnu tako i drugih ljudi i stvari.

Napredni Reiki Kurs - uči se dodatni moćni simbol. Takođe se uči pravljenje kristalne mreže pomoću koje se može slati isceliteljska energija bez prekida nekome ili nečemu, kroz vreme i prostor.

Danas je Reiki jedna od najpopularnijih metoda lečenja i ličnog razvoja u svetu. Postoji mnoštvo učitelja u gotovo svim zemljama. Sprovedena su i naučna istraživanja o delovanju Reikija na bakterije i biljke.


Načini pregleda i oblici lečenja u tradicionalnoj kineskoj medicini



načini-pregleda-i-oblici-lečenja-u-tradicionalnoj-kineskoj-medicini
Tradicionalna kineska medicina je najstariji u kontinuitetu praktikovani naučni medicinski sistem u svetu i najzastupljeniji je metod lečenja u svetu. U kineskoj tradicionalnoj medicini je karakterističan da se svi pregledi vrše bez uređaja.

Postoji četiri nivoa pregleda i oni podrazumevaju:

-    postavljanje pitanja (uzimanje anamneze), svaki učeni lekar može pitanjima brzo da dođe do potrebnih podataka za postavljanje dijagnoze.

-    posmatranje (inspekcija), pored samog posmatranja, najpoznatije je postavljanje dijagnoze na osnovu pulsa. Za to je potrebno dugogodišnje obrazovanje i tačno poznavanje literature iz tradicionalne kineske medicine. Postoji 28 karakteristika pulsa na osnovu kojih se može postaviti dijagnoza (frekvencija, ritam, jačina i dr).

-    palpacija, pregled dodirom prstiju određeneih regija i zona

-    korišćenje čula mirisa, ukusa i sluha.

Upravo hiljadugodišnja istorija kineske medicine i postignuti rezultati potvrđeni brojnim naučnim radovima, pokazuje da je ona najbolji izbor kod hroničnih i kompleksnih zdravstvenih problema.

Oblici lečenja

U kineskoj medicini su principi različiti u odnosu na savremenu, modernu medicinu. U tradicionalnoj kineskoj medicini postoje dva oblika terapije – spoljašnja i unutrašnja.

Unutrašnji oblik terapije podrazumeva primenu tradicionalnih kineskih metoda lečenja biljkama, životinjama i mineralima; i upotrebu uobičajenih namirnica (dijetetika u zapadnoj medicini).

Spoljašnji vid terapije ubraja: 

 - terapiju rana i kostiju, akupunkturu i moksibustiju (stavljanje igala i paljenje pelina za postizanje lokalnog zagrevanja i aromatizacije);

 - puštanje krvi u mikrokoličinama (iz određenih akupunkturnih zona se iscedi nekoliko kapi krvi, a pre toga se koža kratko i površno punktira lancetom);

 - masažu (tuina terapija, akupresura),

 - hirurgiju koja se ograničava samo na lečenje rana, kožnih bolesti i trauma. Hirurške intervencije unutrašnjih organa nisu u skladu sa konfučijanizmom po kome je integritet tela nasleđe roditelja i predaka, pa ga niko ne sme svojevoljno otvarati).

Tradicionalna kineska medicina naglašava kompleksnu terapijsku strategiju koja je sigurna, bez neželjenih dejstava i uvek nastoji da leči koren bolesti kako bi se problem u potpunosti rešio.

Нема коментара:

Постави коментар