четвртак, 7. мај 2015.

Магија стевије: Слађа од шећера, а лечи дијабетес

(Фото: стевианет.гр)

Стевија је добра за конзервирање воћа и поврћа уместо шећера јер не ферментира, користи се у прозводњи колача и сладоледа и, за разлику од шећера, не изазива каријес. Лист стевије слађи је 30 до 40 пута од шећера, а екстракт чак 300 пута!
Производња изузетно слатке и лековите биљке стевије у пластеницима пружа могућност веће зараде у односу на пластеничку производњу поврћа и јагоде, тврди професор Агромедитеранског Факултета из Мостара Незир Тановић.
Тановић објашњава да Американци дуго нису дозвољавали производњу ове биљке, да не би била угрожена производња шећерне трске, репе и других кулутра из којих се добија шећер.
Ипак стевија је постепено почела да се враћа као заслађивач у прехрамбеној индустрији, а због лековитих својстава и као важан препарат у фармацији.
„Индијанци су је користили за припремање јела, била им је основ исхране, а полако постаје темељ у новој прехрамбеној индустрији“, каже Тановић.
Стевија је добра за конзервирање воћа и поврћа уместо шећера, јер не ферментира, користи се у прозводњи колача и сладоледа и, за разлику од шећера, не изазива каријес.
Лекари је препоручују код великог броја оболења, посебно за дијабетес, јер смањује ниво шећера у крви. Поспешује пробаву, смањује ниво холестерола и ниво глукозе у крви. Кад ослаби срчани мишић и дође до скупљања воде у стомаку и коленима, класична медицина препоручује стевију.
Ова биљка има антисептичко, антиалергијско и антимикробно дејство, тако да се паста за зубе данас не може замислити без „стевије“. Оно што је слаткасто у пасти – то су њени милиграми.
„Екстракт повољно делује на многе болести коже, а чишћење коже стевијом је неминовно“,  наглашава Тановић.
Коришћење стевије смањује и зависност од алкохола и пушења. После стевије не пријају цигарета и алкохол, тако да се на бази ове биљке праве разни препрарати за одвикавање.
Стевија се углавном узгаја из семена како би се добиле пресаднице. Од сетве до пресаднице је потребно да прође 50 дана, када иде у мале пластичне контејнере. Размаци садње у пластенику су 60 до 70 центиметар, а унутар реда 20 до 30 центиметара, да по једном метру квадратном буде 7 до 9 биљака. Биљка нема великих захтева према земљишту, подноси све, али се препоручује да земља буде песковита или иловаста. Стевија не трпи воду око корена и није потребно велико наводњавање, осим за време сетве.
Тановић објашњава да се стевија бере као блитва или шећерна трска, тако што се доњи листови подбирају и суше, све док се не дође до врха биљке. Осушено лишће се меље у прах, који се додаје јелима или се прави екстракт, па се разблажује водом.

Нема коментара:

Постави коментар