петак, 22. мај 2015.

Moc prirode tradicionalne medicine u odnnosu na aktuelno Zdravstvo: Korupcija

Moc prirode tradicionalne medicine u odnnosu na aktuelno Zdravstvo: Korupcija: ДНО – МНОГИ СЕ ПРОДАЈУ ЛАКО ЗА ПАРЕ:  Погледајте ценовник корупције у Србији Фото: Графички студио Блица (Кликни на слику) У Србиј...

уторак, 19. мај 2015.

Moc prirode tradicionalne medicine u odnnosu na aktuelno Zdravstvo: Aktuelnosti

Moc prirode tradicionalne medicine u odnnosu na aktuelno Zdravstvo: Aktuelnosti: Пчелињи отров Пчелињи отров је чист производ организма пчеле. То је секрет жалчаног апарата, чија је намена да штити своје легло и д...

понедељак, 18. мај 2015.

NEDOSTATAK MAGNEZIJA: 10 NAJČEŠĆIH ZNAKA


Magnezij je vrlo važan za ljudsko tijelo jer sudjeluje u više od 300 metaboličkih procesa u tijelu. Nedostatak magnezija uzrokuje nervozu, umor, vrtoglavicu ...

Svakome od nas je potreban magnezij

Magnezij je osmi najčešći mineral na Zemlji, a treći najčešći u morskoj vodi. Više je samo natrija. Za nas je najvažniji podatak da je magnezij četvrti najčešći mineral u ljudskom tijelu. Najviše ga ima u kostima i zubima (oko 60-65%), a ostatak je u mišićnom tkivu i stanicama, te u krvi.

Uloga magnezija u ljudskom tijelu je velika. Pomaže unaprijediti metaboličke procese, uključujući oslobađanje energije iz hrane i njegovog prijenosa kroz tijelo, te sudjeluje u stvaranju proteina. Bez toga metabolizam ugljikohidrata, proteina i masti ne bi bio moguć.

Također svaka stanica u ljudskom tijelu treba odgovarajuću količinu magnezija, jer u protivnom njihovo djelovanje slabi. Magnezij djeluje zajedno s kalcijem za kontrolu električnog impulsa u stanici.

Koncentracija magnezija u zdravim stanicama je mnogo veća od kalcija, a taj odnos je vrlo važan. Njihova međusobna ravnoteža i djelovanje su važni kako bi se spriječilo nakupljanje kalcija u stanicama, koje može dovesti do razdražljivosti, oslabljenog djelovanja postaja ili njihovog odumiranja.

Nedostatak magnezija-simptomi

Nedostatak magnezija između ostalog uzrokuje:

glavobolju

migrenu

umor

vrtoglavicu

pospanost

nervozu

razdražljivost

bolove u mišićima

grčenje mišića

gubitak apetita

Budući da tijelo nedostatak magnezija nadomješta tako da ga crpi iz kostiju, duži nedostatak magnezija može biti vrlo opasan.

Osigurajte dovoljno magnezija

Tijelo ne može samo stvoriti magnezij, pa ga je potrebno unijeti kroz svakodnevnu hranu i piće. Dnevne potrebe magnezija odraslog čovjeka su 300-400 mg, a možemo ih zadovoljiti tako da svakodnevno pijemo 3-4 dcl prirodne mineralne vode koja sadrži magnezij. Tijekom trudnoće, dojenja i tijekom razdoblja intenzivnog rasta, potrebe za magnezijem se veće. Više magnezija je potrebno i sportašima te ljudima s bolesnim srcem.

Nedostatak magnezija se može pojaviti i zbog određenih fizioloških stanja kao proljev, povraćanje, upotreba laksativa, dijabetes i problemi sa štitnjačom.

Hrana koja je dobar izvor magnezija:

zeleno lisnato povrće (špinat, blitva)

orašasti plodovi (bademi, sezam, brazilski oraščići, orasi)

sjemenke bundeve

suncokretove sjemenke

paprika

smokve

banane

ZA NESANICU – POMOĆ IZ PRIRODE

21Dec,14

ZA NESANICU – POMOĆ IZ PRIRODE

Ako imate problema sa snom, često se budite, ne spavate čvrsto i želite taj problem, barem donekle, 


Ako imate problema sa snom, često se budite, ne spavate čvrsto i želite taj problem, barem donekle, riješiti prirodnim putem, onda vam ove zdrave namirnice mogu biti od pomoći, u kombinaciji ili posebno. 90 minuta prije spavanja od njih napravite par laganih zalogaja, ne jačih od 150-200 kalorija i tijelu ćete pomoći da se što prije opusti.

Banana

Zasluženo je na prvom mjestu. Ako postoji neka strogo prirodna namirnica koja može biti alternativa tabletama za spavanje, onda bi to bila banana. Magnezij kojeg sadrži opustit će mišiće i tako umiriti tijelo.


Čaša toplog mlijeka

Ok, ovo svi znamo! Domaće zdravo mlijeko sadrži triptofan, amino kiselinu koja umiruje i sadrži kalcij koji mozgu pomaže da koristi triptofan. Osim toga, psilozi su zaključili da sama pojava čaše toplog mlijeka djeluje umirujuće na našu psihu.

Med

Bolje od čaše toplog mlijeka pred spavanjem je čaša toplog mlijeka sa žličicom meda. Previše šećera će razbuditi i uznemiriti, ali sasvim malo glukoze javit će vašem mozgu da isključi oreksin, neuro prijenosnik koji je odgovoran za budnost tijekom dana.

Pečeni krumpir

Jedan mali pečeni krumpir neće preopteretiti probavni sustav, ako ga uzmete najmanje sat i pol prije spavanja, a pomoći će vam da bolje zaspite. Sastojci u ovoj namirnici otklonit kiseline koje ometaju triptofan, amino kiselinu koja umiruje, da djeluje.

Bademi

Samo šaka badema sat do sat i pol prije spavanja dovoljna je za miran san. I bademi sadrže dva relaksirajuća elementa o kojima ovdje govorimo - magnezij i triptofan.

mlijekobademi

bananemedpeceni krompir

STALNO STE "MRTVI" UMORNI? IZBACITE OVIH SEDAM NAVIKA IZ ŽIVOTA!



Umor i iscrpljenost muči gotovo sve ljude koji rade, imaju jako puno obveza i obitelj, ali ponekad se malim promjenama može napraviti puno

Ako i vi spadate među one koji već popodne osjećaju da su spremni za počinak, pokušajte promijeniti neke navike koje vas nesvjesno opterećuju i iscrpljuju iz dana u dan.


Znate da je stres jedan od najvećih iscrpljivača energije, a uz popis zadataka i ostale probleme, možda vas nesvjesno uzrujavaju i vijesti. Istraživanje na sveučilištu Montreal pokazalo je kako detaljno praćenje svih vijesti, posebno onih loših i deprimirajućih, potiče stres. Znanstvenici su zaključili kako se to više odražava na žene koje ih intenzivnije doživljavaju i dulje pamte.

Ne koristite pauzu na poslu

 Znanstvenici na sveučilištu Rochester došli su do zaključka da nije dobro ne koristiti pauzu na poslu. Ako ste među onima koji čak i ručaju za računalom, vrijeme je da promijenite tu lošu naviku, piše časopis Prevention. Dvadesetak minuta na zraku dat će vam više energije pa ćete biti produktivniji i zadovoljniji. A studija sa sveučilišta Michigan pokazala je pak da nam mogu pomoći čak i fotografije prirode na radnom stolu.

Kako se držite?

Pravilno držanje nije važno samo za zdravlje leđa, već utječe i na razinu energije i mozak. Više je studija pokazalo kako loše držanje i pogrbljeno sjedenje dovodi do negativnih misli i slabijeg rada mozga. Ravno i pravilno držanje djeluje na pozitivan rad mozga. Studija s Harvarda dokazala je da nas stav u kojem stojimo može potaknuti na pozitivne misli i hraniti nam samopouzdanje. Stanite na dvije minute u stavak rukama poput lika Wonder Woman i moguće je smanjiti rast hormona stresa kortizol.

I odabir knjige je važan

Kada su znanstvenici magnetskom rezonancom pratili rad mozga dok su ispitanici čitali ljubavne priče poput onih spisateljice Jane Austen, dobili su vrlo zanimljive rezultate. Svim je ispitanicima mozak radio više što znači da ćete navečer teže usnuti ako čitati takvu knjigu i biti umorni ujutro.

Nered vas guši

Pogledajte što vam se sve nalazi na radnom stolu ili u ormarima. Ako imate previše stvari i sitnica koje stvaraju kaos, odvraćati će vam pozornost pa ćete biti lošije fokusirani na posao i osjećati manjak energije. Do tog su zaključka došli znanstvenici na Institutu neurologije sveučilišta Princeton. Odvojite vrijeme i na listu obveza zapišite pospremanje nereda.

Dobivate li dovoljno magnezija?

Moguće je da nemate dovoljno energije jer vam nedostaje magnezija. Njega ćete pronaći u bananama, sjemenkama bundeve, iverki, brazilskim oraščićima i tuni. Zbog manjka magnezija, osjećamo se iscrpljeno psihički i fizički.

Izbacili ste ugljikohidrate

Za one koji žele smršavjeti, najčešći su savjeti da izbace namirnice s ugljikohidratima ili ih svedu na najmanje količine, ali tako organizmu nedostaje energije. American Dietetic Association objavila je studiju koja je potvrdila kako izbacivanje svih ugljikohidrata iz prehrane, posebno 'dobrih' izaziva umor i iscrpljenost. Ako želite smršaviti, izbacite nezdrave ugljikohidrate i držite se cjelovitih žitarica i voća.

МЕТВИЦА / НАНА - ЧУДЕСНА И КОРИСНА БИЉКА


Свака биљка, свака травка, свако зрно и сваки плод овог планета је чудесан. Метвица је Божија биљка коју многи људи сврставају у једну од најлековитијих на планети. Она се као лек употребљавала далеко у прошлости, али само мали број људи зна да је то једна од биљака коју је потребно имати увек у своме дому.

Лековитост нане. Метвица (мента - Ментха Кс ПИПЕРИТА) је лековита биљка која расте у целој Европи и Северној Америци.

Метвица се може препознати међу хиљадама биљака због свог јаког и изражајног мириса који даје њана висока количина метанола.

Ментол активира рецепторе осетљиве на хладноћу у кожи и слузокожи ткива, због чега се јавља осећај хлађења, а по коме је ова биљка и препознатљива.

Ментол је чест састојак зубних пасти и водица. Он помаже у спречавању болести десни и лошег даха, а пијење чаја од нане уопштено помаже у одржавању оралног здравља.

Метвица је одавно позната по томе да смирује дигестивни тракт, смањује болове у желуцу и цревима, ублажава разноврсне грчеве и мучнине, особито оне узроковане путовањем.

Поспешује мршављење, јер има диуретичко деловање, подстиче метаболизам и смањује апетит. Осим тога, чај и други метвичини препарати показали су се врло ефикасним код синдрома иритабилног црева.

Једно од примарних својстава нане је ублажавање стреса. Садржи веће количине триптофана, од којег настаје серотонин који подиже расположење и то врло ефикасно. Она је природни антидепресив, а то најбоље доказују мачке које када помиришу мачју нану, као да умиру од смијеха, ваљају се котрљају и веселе.

Метвица смањује главобоље, мигрене и желудачне тегобе проузроковане стресом.

Чај од нане пре спавања умирује организам и помаже код несанице.

Метвица садржи витамине А, Ц и друге активне материје попут рузмаринска киселине које помажу у јачању отпорности организма на упале и инфекције.

Ова биљка смањује симптоме прехладе и сувог кашља, неутралише слободне радикале и спречава производњу супстанци које подстичу упале.

Сматра се да метвица, захваљујући ружмаринској киселини, ублажује алергију и астму. Облози од нане помажу код алергијских осипа, док инхалирање чаја смањује зачепљеност дисајних путева.

Нека истраживања показују да би метвица могла имати и антиканцерогена својства, јер садржи перилилни алкохол, који се у тестирањима показао заслужним за спречавање рака дебелог црева, коже и плућа.

Уље нане. Етерично уље нане садржи витамине А и Ц, омега-3 киселине те минерале гвожђе, манган, магнезијум, калцијум, калијум и бакар.

Погодно је за лечење бројних здравствених проблема и делује слично као и чај од нане.

Одобрено је у службеној медицини за лечење мигрена, реуматских тегоба, пруритуса (свраба) коже, алергијске упале коже, надутости, иритабилног дебелог црева, прехладе и кашља.

У ароматерапији, ово се уље препоручује орално узимати код тегоба са жучи и јетром те акнама.

Повољно делује и код упаљених мишића. У неко базно уље додајте пар капи етеричног уља нане и користите га у масажи.
Метвица је такођер један од захвалнијих зачина у кулинарству а ставља се иу слана иу слатка јела. Сведочанства људи о метвици говоре како је врло лековита биљка која заиста помаже код разних тегоба. То је биљка која може само помоћи човеку али не и одмоћи.

недеља, 17. мај 2015.

Ево шта све обична со може да излечи!

(Фото: РТС)

Осим што служи као зачин, со је саставни део нашег тела, али и живота. Поред тога што се користи у кухињи она може послужити и у здравствене сврхе. Упознајте све добробити соли и брзо и лако се решите мањих тегоба.
Ако вас боли грло
Направите мешавину од 1 кашичице соли и 2,5 дл воде и мешајте док се со не отопи. Раствором гргољите усну дупљу неколико пута дневно.
Опекотине у устима
Ако сте појели нешто вруће или љуто и спржили језик, направите раствор од пола кашичице соли и два децилитра млаке воде и гргoљите сваких сат времена.
За болне и осетљиве десни
Направите раствор од 1 кашичице соли и 1 дл млаке воде и гргољите што чешће.
Зубобоља
Ово је привремено решење пре одласка код зубара, и само умањује бол. Испирајте уста раствором од 1 дл млаке воде, 2 кашике сирћета и 1 кашичице соли.
Алергије и упале синуса
Со је спас за изиритирану слузокожу. Прокувајте 2 до 3 дл воде, те додајте соли толико да вода буде слана као морска (не преслана). Чекајте да се охлади на собну температуру, пребаците у бочицу од капи за нос и два пута дневно накапајте у нос.
Убоди инсеката
Со може да ублажи бол и смањи оток код убода пчеле, или неког другог инсекта. Од соли и воде направите густу пасту. Нанесите је на место убода, оставите да тако стоји док се со потпуно не осуши. Со ће смирити иритацију на кожи и смањити бол.
Отечене ноге
Направите купку за ноге која ће смањити оток зглобова и одморити ноге. У Лавор сипајте топлу воду и додајте око 4 кашике соли и неколико капи етеричног уља лаванде, нане или еукалиптуса. Држите ноге у лавору око пола сата.

субота, 16. мај 2015.

Решите проблем са подочњацима уз овај рецепт

Имате проблем са подочњацима? Испробајте одличан рецепт који можете лако саме направити код куће.
Веровали или не, највећи број људи проблем са подочњацима има управо на пролеће. Како бисте смањили врећице испод очију, пијте пуно воде и почните да спавате на леђима.
Поред тога, испробајте још један одличан рецепт који можете лако направити код куће. Од састојака потребно је: 1/2 лимуна и 1 кришка парадајза.
Припрема:
У посудици помешајте сок парадајза и сок лимуна. Не брините због семенки јер ћете крему наносити уз помоћ тупфера.
Пре наношења добро очистите лице. Немојте трљати по оку већ нежно нанесите у једном потезу. Оставите крему да делује 15 минута, а затим исперите водом и нанесите хидратантну крему.
Лимун садржи антиоксиданте и витамин Ц па посветљује кожу, а парадајз је пун антиоксиданата и витамина Б1, Б2, Б3, Б6 и А.

недеља, 10. мај 2015.

Jedemo ga svaki dan: Ovaj zaslađivač jedan je od glavnih uzroka epidemije raka!


Štetno?

Epidemija raka u svetu, povećanje broja dijabetičara, pojava alergija, učestalost autizma, Parkinsonove, Alchajmerove i drugih teških bolesti samo su neke od posledica toksina i opasnih materija koje unosimo putem hrane i pića.

U paleti kancerogenih hemikalija koje jedemo i pijemo aspartam je sigurno najopasniji, tvrde mnogi istraživači.
Taj veštački zaslađivač, koji se pojavio na tržištu 1974, danas je osnovni sastojak više od 6.000 različitih prehrambenih proizvoda, a mnoge od njih svakodnevno koristimo. I uprkos tome što postoji pregršt dokaza o njegovoj toksičnosti, u većem delu sveta, pa i kod nas, dozvoljena je njegova upotreba.
– Aspartam je jedna od najopasnijih hemikalija na tržištu. Kada se zagreje na 30 stepeni, a znamo da je temperatura ljudskog tela oko 36 stepeni, on oslobađa metanol, koji se zatim dalje razbija na formaldehid i mravlju kiselinu. A svi znamo da je formaldehid neurotoksin, dok je mravlja kiselina otrov – piše publicista Džim Mars u knjizi „Zavera od bilion dolara“.
Lekar i profesor pedijatrije dr Luis Dž. Elsas, dodaje Mars, 1987. svedočio je pred Američkim senatom o fenilalaninu, jednoj od dve aminokiseline koje čine aspartam.

– Mars je upozorio da je fenilalanin posebno opasan po trudnice i njihov plod jer dovodi do pojave mentalne retardiranosti, mikrocefalije i drugih defekata. Kada je to izgovorio pre skoro 30 godina, samo jedno od 1.500 dece je imalo autizam, a danas je ta stopa mnogo veća, pa taj poremećaj ima jedno od 150 dece. Izgleda da nam ti toksini uništavaju decu – tvrdi Mars.
Kako navodi, Američka agencija za hranu i lekove (FDA) godinama je odbijala da odobri upotrebu aspartama.
– Čak je i dr Adrijan Gros, toksikolog FDA, rekao da aspartam može da doprinese i izazove napade i kancermozga, kao i da krši čuvenu Dilejnijevu klauzulu prema kojoj je zabranjeno dozvoliti upotrebu u ishrani bilo čega što potvrđeno izaziva rak. Ipak, posle 16 godina odbijanja da to uradi, FDA je 1981. dozvolila korišćenje aspartama.
I to čim je Ronald Regan došao na vlast, a u njegov tim stigao Donald Ramsfeld, tada direktor i predsednik kompanije „Sirl“, proizvođača aspartama. Bio je član Trilateralne komisije, kasnije vlasnik firme „Gilead sajensiz“ (proizvođača „tamiflua“) i ministar odbrane SAD. Dan po dolasku Ramsfelda u Reganov kabinet, na čelo FDA je postavljen dr Artur Hal Hejz, čovek koji je odobrio aspartam – kaže Mars.
S druge strane, ima onih koji smatraju da čuveni zaslađivač nije štetan.
– Aspartam je često ispitivan aditiv za hranu i decenije analiza pokazale su da je bezbedan za ljudsku upotrebu. Istraživanje je složeno, pa ga mnogi zloupotrebljavaju i tvrde da postoji zavera da se on koristi za trovanje, ali to je samo urbana legenda koja neće skoro nestati – tvrdi američki neurolog i profesor dr Stiven Novela.

Artur Hal Hejz menja pravila
POSTAVLJEN SAMO DA ODOBRI ADITIV
Artur Hal Hejz postao je komesar FDA samo dan posle dolaska Ronalda Regana na vlast i odmah je ušao u petočlanu naučnu komisiju koja je razmatrala da li će dozvoliti upotrebu aspartama, što je 16 godina odbijala da uradi. Posle razmatranja, troje naučnika je bilo protiv aspartama, pa je Hejz promenio pravila i povećao komisiju za jednog člana. Prilikom novog glasanja, tri člana su bila za, a tri protiv aspartama, pa je Hejz kao komesar sam odlučio da dozvoli upotrebu tog aditiva. Kasnije nikad nije želeo da govori o aspartamu.
O ASPARTAMU
– koristi se u oko 6.000 proizvoda
– prvi ga je sintetisao Džejms M. Šlater, hemičar kompanije „Sirl“, 1965 godine dok je ispitivao lekove za čir na želucu
– američka FDA 1981. dozvolila je njegovu upotrebu u hrani
– 1983. godine dozvoljena je upotreba aspartama u gaziranim pićima
– EU ga je odobrila za korišćenje 1994., a njegova oznaka je E951
– 200 puta je slađi od šećera

четвртак, 7. мај 2015.

Магија стевије: Слађа од шећера, а лечи дијабетес

(Фото: стевианет.гр)

Стевија је добра за конзервирање воћа и поврћа уместо шећера јер не ферментира, користи се у прозводњи колача и сладоледа и, за разлику од шећера, не изазива каријес. Лист стевије слађи је 30 до 40 пута од шећера, а екстракт чак 300 пута!
Производња изузетно слатке и лековите биљке стевије у пластеницима пружа могућност веће зараде у односу на пластеничку производњу поврћа и јагоде, тврди професор Агромедитеранског Факултета из Мостара Незир Тановић.
Тановић објашњава да Американци дуго нису дозвољавали производњу ове биљке, да не би била угрожена производња шећерне трске, репе и других кулутра из којих се добија шећер.
Ипак стевија је постепено почела да се враћа као заслађивач у прехрамбеној индустрији, а због лековитих својстава и као важан препарат у фармацији.
„Индијанци су је користили за припремање јела, била им је основ исхране, а полако постаје темељ у новој прехрамбеној индустрији“, каже Тановић.
Стевија је добра за конзервирање воћа и поврћа уместо шећера, јер не ферментира, користи се у прозводњи колача и сладоледа и, за разлику од шећера, не изазива каријес.
Лекари је препоручују код великог броја оболења, посебно за дијабетес, јер смањује ниво шећера у крви. Поспешује пробаву, смањује ниво холестерола и ниво глукозе у крви. Кад ослаби срчани мишић и дође до скупљања воде у стомаку и коленима, класична медицина препоручује стевију.
Ова биљка има антисептичко, антиалергијско и антимикробно дејство, тако да се паста за зубе данас не може замислити без „стевије“. Оно што је слаткасто у пасти – то су њени милиграми.
„Екстракт повољно делује на многе болести коже, а чишћење коже стевијом је неминовно“,  наглашава Тановић.
Коришћење стевије смањује и зависност од алкохола и пушења. После стевије не пријају цигарета и алкохол, тако да се на бази ове биљке праве разни препрарати за одвикавање.
Стевија се углавном узгаја из семена како би се добиле пресаднице. Од сетве до пресаднице је потребно да прође 50 дана, када иде у мале пластичне контејнере. Размаци садње у пластенику су 60 до 70 центиметар, а унутар реда 20 до 30 центиметара, да по једном метру квадратном буде 7 до 9 биљака. Биљка нема великих захтева према земљишту, подноси све, али се препоручује да земља буде песковита или иловаста. Стевија не трпи воду око корена и није потребно велико наводњавање, осим за време сетве.
Тановић објашњава да се стевија бере као блитва или шећерна трска, тако што се доњи листови подбирају и суше, све док се не дође до врха биљке. Осушено лишће се меље у прах, који се додаје јелима или се прави екстракт, па се разблажује водом.

Витамина и антиоксиданси за здраву и лепу кожу


Вероватно сте већ чули за 3 најсигурнија начина да одржите кожу што дуже младоликом: заштитите ју од сунца, престаните пушити и једите здраво.
Уз све то, разни витамини и антиоксиданси вам могу помоћи да кожа постане и остане здрава, а ми вам доносимо најефикасније.

Витамин Ц, Е и селен
Научници су доказали да витамин Ц, Е и селен могу заштитити кожу од штетних УВ зрачења, смањити видљивост оштећења коже и ризик од настанка рака коже. Такође могу вратити кожи младоликост тако да ублаже видљивост бора и пигментацијских флека. Ови антиоксиданси подстичу кожу на природни процес обнове и спречавају настанак даљих оштећења.

Коензим К10
Ово је природни антиоксидант који подстиче рад станица и смањује ризик од настанка канцерогених ћелија. Мањак коензима К10 може убрзати процес старења коже. Једним истраживањем се показало да свакодневно наношење коензима К10 значајно смањује видљивост бора. Изаберите производе са најмање 0.3% коензима К10.

Алфа - липоична киселина
Овај антиоксидант долази у саставу крема и успешно штити кожу од штетних УВ зрака. Истраживања су показала да креме, које садрже 3 до 5% БИПБ - липоична киселине, могу смањити видљивост бора и оштећења коже узрокована прекомерним излагањем сунцу.

Ретиноична киселина
Она је активни облик витамина А и помаже у смањењу видљивости бора и осталих знакова старења коже. Долази у облику разних крема које се најчешће наносе једанпут дневно. И док су дерматолози некада веровали да ретиноична киселина кожу чини осјетљивијом на сунце, доказано је да заправо штити од настанка кожних оштећења узрокованих излагањем сунцу.
Ако пречесто наносите ретиноичном киселину може доћи до црвенила, сувоће, свраба и љуштења коже. Стручњаци препоручују да започнете с кремама са малом концентрацијом ретиноичном киселине (око 0.1%) те да ју наносите сваку другу или трећу ноћ, и то пре спавања.

Флавоноиди
Зелени чај и тамна чоколада су одличан извор флавоноида и могу побољшати здравље, али и изглед коже. Научници су открили да зелени чај има моћна антиоксидативна својства која помажу у превенцији рака и хроничне упале. У једном истраживању се показало да су жене, које су пиле какао од тамне чоколаде, након 3 месеца имале мекшу кожу с мање неправилности.

Витамин Б
Витамин Б је неопходан за све телесне ћелије, укључујући и ћелије коже. Одлични извори витамина Б су пилетина, јаја и обогаћени млечни производи. Мањак витамина Б у телу може узроковати настанак суве коже која сврби.

Остали антиоксиданси
Екстракти разних биљака могу помоћи у очувању здравља коже, без обзира на то уносите ли их путем исхране или их наносите на кожу. Биљке као што су рузмарин, парадајз, семенке грожђа, шипак и соја су се показале ефикасним.
Неки стручњаци верују да је најбоље помешати екстракте различитих биљака јер на тај начин ћете најбрже доћи до најбољих резултата. Ипак, све зависи о вама и вашем типу коже, стога би било добро да се пре свега посаветујете са дерматологом

Шта треба да знамо о опекотинама од сунца?

Лежите и сунчате се надајући се лијепој тамној боји, али уместо тога примећујете како сте потпуно црвени.


Без обзира на сва здравствена упозорења, велики број људи се излаже сунцу не поштујући основне мере предострожности. Више од трећине одраслих и готово 70% деце је признало да су у последњих неколико година задобили опекотине од сунца.


Шта узрокује опекотине?


Већ знате да изложеност сунцу узрокује опекотине. Када је кожа изложена сунцу без потребне заштите на дуже време, она постаје упаљена, црвена, пецка и врућа је на додир.


Испод коже су ствари пуно компликованије. Сунце отпушта 3 основна типа ултраљубичастих зрака:


УВА

УВБ

УВЦ

УВЦ не долази до Земљине површине, а остале двије, не само да долазе до вашег пешкира за плажу, већ улазе дубоко у кожу. Оштећења коже су узрокована УВА и УВБ зрацима.


Опекотине су најочигледнији знак неправилног излагања сунцу. Ипак, треба знати да кожна оштећења нису увек видљива. Испод површине ултраљубичасте зраке оштећују ДНК и узрокују превремени настанак знакова старења коже. Након неког времена оштећења ДНК могу постати толико озбиљна и изазвати рак коже, укључујући и онај најопаснији - меланом.


Ризик од настанка опекотина зависи о бројним факторима, попут:


типу коже

интензитету УВ зрачења

дужини излагања сунцу

Особе светле пути ће задобити опекотине знатно пре него особе тамне пути. Деца су најосетљивија те је њихову кожу потребно заштитити и одећом. Пратите интензитет УВ зрачења и излагати се сунцу када је оно најслабије.


Знакови опекотина


Кожа постаје црвена и боли на додир. Ако је опекотина озбиљнија, може доћи до отицања и пликова. Можда ћете осећати симптоме грипа: температуру, мучнину, главобољу и слабост.


Након неколико дана ће кожа почети сврбјети и љушти. На тај начин се тело покушава решити оштећених ћелија коже.


Шта може помоћи?


Третмани за опекотине од сунца су осмишљени да помогну на 2 начина: смање црвенило и упаљеност коже и да ублажавају болове.


Облози


Нанесите хладне облоге на кожу и купајте се готово хладном водом како би убрзали процес регенерације коже.


Креме и гелови


Како би ублажили симптоме, нежно нанесите гел или крему која садржи састојке као што су:


ментол

алое вера

камфор

Креме и гелове можете без страха претходно ставити у фрижидер како би додатно олакшали симптоме опекотина.


Антиинфламаторни лекови, као што је ибупрофен, може смањити отицање и ублажити болове.


Пијте пуно воде како не бисте дехидрирали.


Избегавајте сунце, нарочито док опекотине у потпуности не зарасту.


Можда ћете опекотине моћи ублажити сами, али у неким случајевима је потребна лекарска помоћ:


ако је телесна температура виша од 39 ° Ц

ако су присутни јаки болови

пликови прекривају више од 20% тела

сува уста, жеђ, смањена потреба за мокрењем, вртоглавица и умор.

Како спречити опекотине?


Пазите на време. Зрачење је најинтензивније у периоду од 11 и 16 сати. Ако је икако могуће, тада останите у расхлађеном простору.


Носите одговарајућу одећу од лаганог и прозрачног материјала.


Носите наочаре које штите од УВ зрачења.


Наносите заштитну крему на сва подручја која излажете сунцу. Пазите да крема штити од УВА и УВБ зрачења.


Заштитни фактор (СПФ) треба да буде најмање 30.


Заштитну крему наносите најмање 30 минута пре него се излажете сунцу.


Користите заштитну крему и док је сунчано јер УВ зраци могу проћи кроз облаке.


Крему изнова наносите свака 2 сата или чешће ако се купате или појачано знојите.

Опекотине

Сирови кромпир нарендати и ставити на опекотину - као облог.
Добро је опеклину мазати ланеним уљем - помоћу вате или перушке.

На чисту белу крпу обилато намазати правог пчелињег меда и тиме овити опечена места. Облог треба мењати свака три сата.

Купусни лист добро растућа, сок исцедити и помешати са беланцем од јаја. Тиме преко дана чешће мазати опеклину.

Опеклину од вреле воде и ватре сигурно лечи облог с лишћем од невена. У зими, нема свежег лишћа, може послужити и суво - набрано лети. Треба га само у води разблажити и чистом белом крпом обрисати.

Кад се домаћица опече на шпорету, нека над врућим шпоретом држи руке. За кратко време болови ће попустити. Мехури неће избити пошто ће преко опекотине настати заштитна кожица.

Најбољи су облози од хладног млека. Тада неће настати мехури.

100 г цвета и листа липе прелије са 1 литром вреле воде, поклопи, остави 3 сата оцеди и употреби.

Опекотине се лече мешавином једнаких делова ланеног уља и прокуване воде. Мућка се док мешавина не побели и том мешавином мазати опекотине.

Опекотине 1 опарена места:
Стављати облоге од вина које није кисело. Претходно га треба мало смлачити, јер ако није хладно, мање боли. Облог се држи пола сата. Затим се узме 100 г маслиновог уља и комадић воска (величине као три коцке шећера). Кува се тако дуго док се восак не растопи и помеша са уљем. Кад се охлади, том машћу мажу се опекотине и опарена места. - Једном дневно се превије, али сваки пут се поново стављају облози од вина на пола сата. Вино мора бити млако. Вино спречава гнојење.